Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2018

Richvald, 17. a 18. 24. a 25. február 2018

Hlavnou témou tohtoročného festivalu je "Hľadanie dôvery". Vládne nám nedôvera, ukazujú viaceré výskumy.

Nedôverujeme sebe, nedôverujeme iným. Nedôverujeme nikomu a ničomu - a sme v tom dobrí. Nedôverujeme susedom, súdom, politikom, cudzincom, médiám, nedôverujeme a nedôverujeme. Len tak. Preventívne.
A čo robíme bez dôvery? Zúfalo ju hľadáme aj tam, kde to nemá zmysel. U extrémistov aj s ich jednoduchými “riešeniami” zložitých problémov, na stránkach alternatívnych médií, ktoré si nectia žiadne novinárske štandardy a nepoznajú zodpovednosť, strácame nádej, že môžeme meniť svet. Naopak, ak by sme (si) skutočne mohli dôverovať, vládla by lepšia, konštruktívnejšia atmosféra, demokracia by fungovala akosi efektívnejšie, rovnako tak ekonomika. Spoločnosť by skrátka fungovala lepšie.

Príďte s nami hľadať dôveru na Jeden svet do Richvaldu!

  

Premietané filmy:

32 utajovaných správ - Správa z pekla, Nedeľa 18:10
r. Ján Novák / ČR, Slovensko / 2015 / 62 min. / česky, nemecky, hebrejsky, poľsky / české titulky

+ diskusia s Pavlom Hudákom o osuchoch židov v našom okolí

Námetom dokumentárneho filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. Správa, ktorú po ňom pripravili dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a AlfredWetzler, ktorým sa podarilo ujsť nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. Utečenci sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline. Tam ich však čakal šok - neverili im. Nakoniec Vrba a Wetzler spísali 32-stranovú správu, ktorá sa dostala na pápežov stôl vo Vatikáne, k americkému prezidentovi Rooseveltovi, britskému premiérovi Churchillovi, aj do médií. No prišiel ďalší šok - nič sa nestalo. Spojenci nepodnikli nič, aby deportácie zastavili. Tu sa však príbeh utečencov nekončí, naopak, prechádza do ďalšieho dejstva, ktorému sa začalo hovoriť "spiknutie ticha". Aj s dôsledkami vtedajšej politiky, ktoré presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu...

 

Nesmrteľný les, Nedeľa 16:50
r. Erik Baláž / Slovensko / 2017 / 52 min. / slovensky

+ diskusia s Ľubom Leškom, zástupcom lesoochranárskeho zoskupenia VLK

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac, ako si dokážeme predstaviť. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko, čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa šplhajú do korún majestátnych stromov. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka.

 

Nesmrteľný les (EN sub) from Arolla Film on Vimeo.

 

Medzi nami, Nedeľa 15:30
r. Zuzana Limová / Slovensko, Taliansko / 2016 / 67 min. / slovensky / anglické titulky

Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských nemocniciach sa však radostné očakávania môžu poľahky premeniť na nočnú moru. Dokumentárny film Medzi Nami odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dlhoočakávaný dokument, proti ktorému sa postavilo na odpor štátne zdravotnícke zariadenie, bude mať na festivale slovenskú premiéru, aby tak otvoril diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého.

 

Before I Met You_official trailer from Selina Becker on Vimeo.

 

Zlatý úsvit - Ako to vidím ja, Sobota 17:00
Jr. Angélique Kourounis / 2016 / Grécko, Francúzsko / 90 min. / anglicky, grécky / české titulky

Vzostup gréckeho politického zoskupenia Zlatý úsvit, ktoré sa netají svojim neonacistickým smerovaním, prinútil režisérku Angélique Kourounis prekročiť hranice nezaujatého pozorovania. Priznáva, že jej rodinné zázemie aj vlastné ľavicové politické presvedčenie, ju stavajú voči Zlatému úsvitu do ostrej opozície. Kriticky dokumentuje jeho metódy, siahajúce od populistického rozdávania jedla nezamestnaným Grékom, až k brutálnemu šikanovaniu cudzincov, a dokonca vražde. Je svedkom častej ústretovosti voči Zlatému úsvitu zo strany polície či cirkvi. Aj vďaka výpovediam „slušných“ sympatizantov Zlatého úsvitu vyvstáva zreteľná paralela s nástupom nacistov v medzivojnovom Nemecku a s úspechmi podobných hnutí inde vo svete.

 

Golden Dawn: A Personal Affair | English Trailer from omniatv on Vimeo.

 

Vyrob si svoj štát, Sobota 19:00
r. Antony Butts / 2015 / Francúzsko, Veľká Británia / 80 min. / rusky / české titulky

Rusko na jar roku 2014 využilo mocenské vákuum v Kyjeve na destabilizáciu Ukrajiny a vykonalo nepriznanú separatistickú operáciu na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelov vrátane časti nespokojných obyvateľov Donbasu ovládli miestne úrady a vyhlásili referendum o odtrhnutí od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétnych ľudských osudoch a bezprostredne zachytených situáciách zobrazuje odhodlanie a nadšenie, ale aj naivitu, aroganciu a krutosť účastníkov prevratu. Konflikt dostáva k moci značne rozporuplné postavy a svojich pôvodných vyznávačov zanecháva často rozčarovaných zistením, že boli len pešiakmi na šachovnici ovládanej mocnejšími hráčmi.

 

TRAILER - The Donetsk People's Republic (or the curious tale of the handmade country) from Antony Butts on Vimeo.