Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2020

Richvald, 1. marec 2020

Festival Jeden svet každý rok reflektuje témy, ktoré sa nás bytostne dotýkajú. Jednou z nich je aj zložitosť a presýtenosť 21. storočia. Strácame sa v technológiách, v záplave informácií, vo vzťahoch aj vo vývoji. Hlavná téma 20. ročníka festivalu Jeden svet preto znie „Stratení v súčasnosti“.

   

Premietané filmy:

Iný príbeh lásky / Heartbound: A Different Kind of Love Story,  15:00 
Janus Metz, Sine Plambech / Dánsko, Holandsko, Švédsko, Thajsko / 2018 / 90 min. / dánčina, angličtina, thajčina, laoština / slovenské titulky

V malej rybárskej komunite Thy v severnom Dánsku je 926 thajských žien vydatých za dánskych mužov. Ide o trend, ktorý začal pred 25 rokmi, keď sa bývalá sexuálna pracovníčka z Pattaya vydala za miestneho Dána a odvtedy pomáhala osamelým mužom z Thy a chudobným ženám z jej dediny, aby sa navzájom našli a zdieľali spoločný život. Uznávaný filmový režisér Janus Metz a jeho manželka, antropologička Sine Plambech, sledujú 4 z thajsko-dánskych párov v priebehu 10 rokov. Heartbound: Iný príbeh lásky je predovšetkým o láske, ale aj potrebách, túžbach a snoch, ktoré dokážu ľudí cez hranice spájať i oddeľovať.

 

#SledujMa / #FollowMe,  17:00
Nicolaas Veul, Duco Coops / Holandsko / 2018 / 50 min. / holandčina / slovenské titulky

„Všetko, čo vidíte, je táto okúzľujúca stránka. Nevidíte však, čo sa deje za oponou,“ vysvetľuje Mike zo spoločnosti Dovetale, ktorá analyzuje sociálne médiá. Instagram je ako výkladná skriňa, v ktorej ľudia propagujú samých seba. Zatiaľ čo užívatelia nadšene rozdávajú lajky selfíčkam, na pozadí prebieha čulý obchod s používateľskými účtami. Vzniká obrovské množstvo falošných profilov a internetoví roboti vyrábajú nových followerov pre tých, ktorí si chcú pripadať úspešnejší. Je vôbec možné niečomu na Instagrame veriť?

 

Príbeh cesty okolo sveta / Far. The Story of a Journey Around the World, 18:15
Gwendolin Weisser, Patrick Allgaier / Nemecko / 2017 / 128 min. / nemecky / slovenské titulky

„Chceli sme ísť čo najviac na východ, aby sme sa domov vrátili zo západu.“ Gwen a Patrick spoločne nastopovali viac ako päťdesiattisíc kilometrov. Autentický film ponúka neštylizovaný intímny vhľad do rozličných kultúr, je plný farieb a sleduje dobrodružnú výpravu mladého páru, ktorý ručnou kamerou skúma svet s prirodzenou zvedavosťou a vzrastajúcou spontánnosťou. Nízky rozpočet, žiadne lietadlá, len lode a zdvihnutý palec… O tri a pol roka sa Gwen a Patrick vracajú z cesty plnej prekvapení. Tým najväčším je nový člen „posádky“ Bruno, ktorý sa im narodil v Mexiku a upevnil spoločné puto v rodinu.

 

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2019

Richvald, 23. a 24. február 2019

Jeden svet už 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. Tento rok ho venujeme spomienke na Jána a Martinu.

„Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie a naša nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzývať, aby sme neostali ticho,“. „Každý z nás je zodpovedný za krajinu, v ktorej žije. Svojim konaním alebo mlčaním ju formujeme, dávame najavo, čo je tolerovateľné a čo nie. Festival Jeden svet odmieta mlčať. Prináša filmy a diskusie na témy, ktoré sa v našej spoločnosti „ututlávajú“.

   

Premietané filmy:

Cudzinec v raji, Sobota 15:30 
Guido Hendrikx / Holandsko / 2016 / 73 min. / anglicky / slovenské titulky

Učiteľ v triede vysvetľuje skupinke čerstvých migrantov, koľko budú spoločnosť stáť peňazí. Azylanti sa jeho argumenty snažia vyvrátiť. Budú predsa pracovať, a teda prispievať do rozpočtu krajiny, nie? Učiteľ im však vezme ilúzie: polovica z nich nikdy nenájde uplatnenie. Film reflektuje v troch dejstvách mocenský vzťah medzi Európou a utečencami. Natvrdo ukazuje realitu v živote učiteľa, ku ktorému sa dostanú tri rozličné skupiny migrantov a on sa ku každej z nich správa celkom odlišne: k prvej odmietavo, k druhej prejavuje riadnu dávku empatie a chuť pomôcť, k tretej neprejavuje už vôbec žiadne city.

 + diskusia s Michaelou Dojčinovičovou z Ligy za ľudské práva a pánom Mojtaba Ketabchi (tlmočník pre UNHCR, HRL, Slovenskú kat. charitu, kultúrny mediátor pre utečencov na vých. Slovensku), o realite utečencov na Slovensku

Ženy Zlatého úsvitu, Sobota 18:00
Håvard Bustnes / Nórsko, Dánsko, Fínsko / 2017 / 92 min. / anglicky, grécky / české a anglické titulky

+ diskusia s človekom, ktorému nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, občianskym aktivistom, blogerom a nositeľom ocenenia Biela vrana, Jánom Benčíkom

Čo sa stalo s Gréckom? pýta sa na začiatku svojho filmu nórsky režisér Håvard Bustnes. Aby lepšie pochopil, prečo v kolíske európskej demokracie získalo hnutie vyhlasujúce rasovú nadradenosť, násilie a nenávisť takú popularitu, rozhodol sa natočiť dokument o ženách v jeho pozadí. Dávajú si pozor, čo povedia do kamery, ale už nie tak veľmi, keď si myslia, že ich nikto nenatáča a nepočúva. Ich nestrojené názory v kombinácii so zábermi z akcií bojovníčok Zlatého úsvitu vytvárajú plastický, ale o to znepokojujúcejší obraz o tom, čo sa deje v dnešnom Grécku, škrtenom úspornými opatreniami.


Dôstojne zomrieť, Nedeľa 16:30
Jesse van Venrooij / Holandsko / 2018 / 52 min. / holandsky / slovenské titulky

+ diskusia s Martinou Pronekovou, riaditeľkou najstaršieho hospicu na Slovensku - Hospicu matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi

Eelco trpí celý život depresiami, preto sa rozhodol podstúpiť legálnu eutanáziu. Jeho cesta nemá byť iba o ňom: pred smrťou chce prelomiť tabu a vytvoriť cestu pre ľudí, ktorí sú v rovnakej situácií ako on.

A DIGNIFIED DEATH - OFFICIAL TRAILER from FilmMoment on Vimeo.

 

Projekt Babička, Nedeľa 18:30
Bálint Révész / Maďarsko, Spojené kráľovstvo / 2017 / 93 min. / anglicky, maďarsky, nemecky / české a anglické titulky

Ako ovplyvňuje rodinná história náš prístup k druhým i k sebe samým? K vážnej téme druhej svetovej vojny pristupujú traja mladí filmári zo Spojeného kráľovstva, z Nemecka a z Maďarska s príjemnou ľahkosťou. Každý z nich si dáva za úlohu vyspovedať svoju vlastnú starú mamu. Vďaka ochote týchto dám pristúpiť na hru ich vnukov sa obnažujú čisto osobné príbehy žien, ktoré – každá na inej strane frontu – zažili druhú svetovú vojnu. Mladíci prostredníctvom príbehov svojich babičiek spoznávajú históriu svojich rodín, ale aj to podstatné o sebe samých.

  

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2018

Richvald, 17. a 18. 24. a 25. február 2018

Hlavnou témou tohtoročného festivalu je "Hľadanie dôvery". Vládne nám nedôvera, ukazujú viaceré výskumy.

Nedôverujeme sebe, nedôverujeme iným. Nedôverujeme nikomu a ničomu - a sme v tom dobrí. Nedôverujeme susedom, súdom, politikom, cudzincom, médiám, nedôverujeme a nedôverujeme. Len tak. Preventívne.
A čo robíme bez dôvery? Zúfalo ju hľadáme aj tam, kde to nemá zmysel. U extrémistov aj s ich jednoduchými “riešeniami” zložitých problémov, na stránkach alternatívnych médií, ktoré si nectia žiadne novinárske štandardy a nepoznajú zodpovednosť, strácame nádej, že môžeme meniť svet. Naopak, ak by sme (si) skutočne mohli dôverovať, vládla by lepšia, konštruktívnejšia atmosféra, demokracia by fungovala akosi efektívnejšie, rovnako tak ekonomika. Spoločnosť by skrátka fungovala lepšie.

Príďte s nami hľadať dôveru na Jeden svet do Richvaldu!

  

Premietané filmy:

32 utajovaných správ - Správa z pekla, Nedeľa 18:10
r. Ján Novák / ČR, Slovensko / 2015 / 62 min. / česky, nemecky, hebrejsky, poľsky / české titulky

+ diskusia s Pavlom Hudákom o osuchoch židov v našom okolí

Námetom dokumentárneho filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. Správa, ktorú po ňom pripravili dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a AlfredWetzler, ktorým sa podarilo ujsť nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. Utečenci sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline. Tam ich však čakal šok - neverili im. Nakoniec Vrba a Wetzler spísali 32-stranovú správu, ktorá sa dostala na pápežov stôl vo Vatikáne, k americkému prezidentovi Rooseveltovi, britskému premiérovi Churchillovi, aj do médií. No prišiel ďalší šok - nič sa nestalo. Spojenci nepodnikli nič, aby deportácie zastavili. Tu sa však príbeh utečencov nekončí, naopak, prechádza do ďalšieho dejstva, ktorému sa začalo hovoriť "spiknutie ticha". Aj s dôsledkami vtedajšej politiky, ktoré presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu...

 

Nesmrteľný les, Nedeľa 16:50
r. Erik Baláž / Slovensko / 2017 / 52 min. / slovensky

+ diskusia s Ľubom Leškom, zástupcom lesoochranárskeho zoskupenia VLK

Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac, ako si dokážeme predstaviť. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko, čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa šplhajú do korún majestátnych stromov. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka.

 

Nesmrteľný les (EN sub) from Arolla Film on Vimeo.

 

Medzi nami, Nedeľa 15:30
r. Zuzana Limová / Slovensko, Taliansko / 2016 / 67 min. / slovensky / anglické titulky

Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských nemocniciach sa však radostné očakávania môžu poľahky premeniť na nočnú moru. Dokumentárny film Medzi Nami odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dlhoočakávaný dokument, proti ktorému sa postavilo na odpor štátne zdravotnícke zariadenie, bude mať na festivale slovenskú premiéru, aby tak otvoril diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého.

 

Before I Met You_official trailer from Selina Becker on Vimeo.

 

Zlatý úsvit - Ako to vidím ja, Sobota 17:00
Jr. Angélique Kourounis / 2016 / Grécko, Francúzsko / 90 min. / anglicky, grécky / české titulky

Vzostup gréckeho politického zoskupenia Zlatý úsvit, ktoré sa netají svojim neonacistickým smerovaním, prinútil režisérku Angélique Kourounis prekročiť hranice nezaujatého pozorovania. Priznáva, že jej rodinné zázemie aj vlastné ľavicové politické presvedčenie, ju stavajú voči Zlatému úsvitu do ostrej opozície. Kriticky dokumentuje jeho metódy, siahajúce od populistického rozdávania jedla nezamestnaným Grékom, až k brutálnemu šikanovaniu cudzincov, a dokonca vražde. Je svedkom častej ústretovosti voči Zlatému úsvitu zo strany polície či cirkvi. Aj vďaka výpovediam „slušných“ sympatizantov Zlatého úsvitu vyvstáva zreteľná paralela s nástupom nacistov v medzivojnovom Nemecku a s úspechmi podobných hnutí inde vo svete.

 

Golden Dawn: A Personal Affair | English Trailer from omniatv on Vimeo.

 

Vyrob si svoj štát, Sobota 19:00
r. Antony Butts / 2015 / Francúzsko, Veľká Británia / 80 min. / rusky / české titulky

Rusko na jar roku 2014 využilo mocenské vákuum v Kyjeve na destabilizáciu Ukrajiny a vykonalo nepriznanú separatistickú operáciu na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelov vrátane časti nespokojných obyvateľov Donbasu ovládli miestne úrady a vyhlásili referendum o odtrhnutí od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétnych ľudských osudoch a bezprostredne zachytených situáciách zobrazuje odhodlanie a nadšenie, ale aj naivitu, aroganciu a krutosť účastníkov prevratu. Konflikt dostáva k moci značne rozporuplné postavy a svojich pôvodných vyznávačov zanecháva často rozčarovaných zistením, že boli len pešiakmi na šachovnici ovládanej mocnejšími hráčmi.

 

TRAILER - The Donetsk People's Republic (or the curious tale of the handmade country) from Antony Butts on Vimeo.

 

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2017

Richvald, 11. a 12. február 2017

Ploty zažívajú renesanciu - nielen tie fyzické, ale aj ploty a múry v nás. Niektoré si staviame sami, s inými nám pomáhajú médiá či politici, namiesto skutočných konštruktívnych riešení nás to ťahá k jednoduchým riešeniam zložitých problémov.
Aby sme odolali vábeniu zjednodušení a stereotypov, plotov a múrov, nesmieme prestať klásť otázky, spochybňovať vlastné predsudky. Musíme kriticky myslieť. A aj vďaka filmovému festivalu Jeden svet si skúsiť ploty odmyslieť.

Regionálny festival v Richvalde nám už po siedmy krát počas dvoch dní ponúkne 6 pútavých dokumentov.
Ultranacionalistický starosta s vlastnými pravidlami v Maďarsku, či maketami zbraní vyzbrojení mladíci v slovenských lesoch. Čo sa to šíri aj našou spoločnosťou? Dokážeme sa brániť extrémizmu s maskou patriotov? Aj na to sa pokúsi odpovedať filmová sekcia Extrémizmus v nás na programe v nedeľu podvečer a Martin M. Šimečka v diskusii na záver festivalu.

Skoro svätý je tohtoročným zástupcom dokumentov o výnimočných jednotlivcoch, ktorí sa snažia spraviť svet spravodlivejším miestom. Hlavný hrdinom je pastor v ukrajinskom Mariupole, ktorý spolu so manželkou supluje nefungujúci sociálny systém. Po tomto dokumente nás návštevou poteší Stanislav Gurka, riaditeľ Domu na pol ceste, ktorý je akýsi "slovenský pastor Genadij".

Mir Vam je autentická roadmovie po vojnovej línii zničeného Donbasu, medzi separatistickou Doneckou republikou a Ukrajinou, s príbehmi ľudí, ktorým vtrhla do života vojna. Stratili blízkych, domov aj istotu “čo bude zajtra”.
Liečivú aj deštruktívnu moc sociálnych médií predstaví dokument Pomôžte nám nájsť Sunila, odohrávajúci sa pred a tesne po bombovom útoku na bostonský maratón v rodine Sunila Tripathiho.
Pri pátraní po fungovaní módneho priemyslu, od obchodných reťazcov až k ázijským veľkovýrobniam, nám dokument Čo sa nenosí ukáže, že súčasná nadprodukcia je dlhodobo neudržateľná, že hazarduje so zdravím ľudí a neúmerne plytvá zdrojmi celej planéty.

Read more: Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2017

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2016

Richvald, 20. a 21. február 2016

Zaostriť zrak na stereotypné a povrchné vnímanie sveta okolo nás, ale aj na neférové vzťahy naprieč planétou. Aj to je cieľom 16. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa v Richvalde uskutoční už šiesty krát, 20. a 21.2.2016 v kultúrnom dome.

Festival Vám počas dvoch dní ponúkne 7 zaujímavých dokumentov, ktoré upriamia našu pozornosť na životnú cestu Antona Srholca, postavenie mäsa v našich životoch a jeho ohromnú konzumáciu, rozmanitosť v nás predstaví film Jednoduché šťastie, ďalej zistíme šokujúcu pravdu o tom, ako jedna krajina premenila dar dávania života na svojvoľné bratie života, uvidíme film o osobných príbehoch rodiny židovského pôvodu putujúcej dejinami kultúr, ideológií, politických systémov a diktatúr, zistíme, aké sú motívy a ako končia mladí ľudia, ktorí sa pridávajú k radikálnym islamistickým skupinám, a svižná snímka s pozitívnym nábojom Palestínsky maratón nám ukáže, že i uprostred chaosu sa dajú uskutočniť veľké sny.

V nedeľu po pozretí filmu Anton Srholec bude ešte nasledovať diskusia so zaujímavými hosťami, ThDr. Matejom Oráčom, PhD., ktorý sa venuje výskumu perzekúcií evanjelických a. v. duchovných a pôsobeniu Slovenskej evanjelickej cirkvi a. v. rokoch 1945 – 1989 a Mgr. Zuzanou Kmecikovou, študovanou historičkou, v šúčastnosti učiteľkou dejepisu a občianskej náuky na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove. 

Read more: Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2016

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2015

Richvald, 7. a 8. februára 2015

Jeden svet v Richvalde - 7. a 8. február 2015Sloboda nie je zadarmo je hlavné motto tohtoročného festivalu Jeden svet. Organizátori chcú nielen mladým ľuďom pripomenúť, že o to, aby sme žili v lepšej spoločnosti, sa musíme sami každodenne usilovať. V Tibete, v Sýrii, na Kube, v Číne, Rwande, Rusku, Kamerune alebo v Indii má sloboda iný obsah ako u nás. Za slobodu tam aj dnes aktívni ľudia platia najvyššiu cenu.

Časový harmonogram premietaní filmov tu  

Sprievodný program festivalu tu

Svedčí o tom aj dokument Chicagogirl - film sleduje úsile a odvahu mladých ľudí a fenomén sociálnych sietí, ktoré mali zásadný vplyv v rámci arabskej jari. Hrdinkou je mladá 19 - ročná študentka, ktorá zo svojho notebooku v Chicagu pomáha organizovať revolúciu v Sýrii.

Read more: Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2015

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2014

Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...
Filmový festiva...

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2013

Tretí ročník Jedného sveta v Richvalde bohužiaľ potvrdil klesajúcu účasť divákov. V novom ročníku sa preto presunieme do menších priestorov a skúsime to v takej klubovejšej atmosfére. Veď dôležitá je kvalita, nie kvantita, však?

Ďakujeme verným divákom za priazeň, pozitívne ohlasy, a tešíme sa na ďalší ročník Jedného sveta. 

Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2012

Druhý ročník Jedného sveta v Richvalde sme pripravovali plný otázok. Nevedeli sme, či dokážeme naplniť očakávania po veľmi vydarenom úvodnom ročníku, a či k nám ľudia neprišli len zo zvedavosti:) 

Našťastie ale všetko dopadlo fajn. Skalní nesklamali a veríme, že sme sme ponúknutými filmami a hosťami nesklamali ani my a priniesli do Richvaldu opäť niečo viac.

Ďakujeme divákom za priazeň, pozitívne ohlasy, a tešíme sa na ďalší ročník Jedného sveta. 

Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...

Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2011

Nultý ročník festivalu dokumentárnych filmov Ozveny jedného sveta sa v Richvalde vydaril nad očakávania. 

Vďaka Vám, divákom, ktorý ste prišli podporiť takúto formu kultúry, sme mali v Richvalde tú správnu atmosféru a hneď na nultom ročníku 4. najvyššiu návštevnosť spomedzi 22 podujatí v rôznych mestách Slovenska, kde sa tento ročník konal festival Jeden svet.

Tešíme sa na Vás o rok a verte, že sa posnažíme posunúť latku nastavenej kvality a zážitku z festivalu ešte vyššie!

Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...
Festival dokume...