Festival dokumentárnych filmov Jeden svet 2015

Richvald, 7. a 8. februára 2015

Jeden svet v Richvalde - 7. a 8. február 2015Sloboda nie je zadarmo je hlavné motto tohtoročného festivalu Jeden svet. Organizátori chcú nielen mladým ľuďom pripomenúť, že o to, aby sme žili v lepšej spoločnosti, sa musíme sami každodenne usilovať. V Tibete, v Sýrii, na Kube, v Číne, Rwande, Rusku, Kamerune alebo v Indii má sloboda iný obsah ako u nás. Za slobodu tam aj dnes aktívni ľudia platia najvyššiu cenu.

Časový harmonogram premietaní filmov tu  

Sprievodný program festivalu tu

Svedčí o tom aj dokument Chicagogirl - film sleduje úsile a odvahu mladých ľudí a fenomén sociálnych sietí, ktoré mali zásadný vplyv v rámci arabskej jari. Hrdinkou je mladá 19 - ročná študentka, ktorá zo svojho notebooku v Chicagu pomáha organizovať revolúciu v Sýrii.

 

Chicagogirl - The Social Network Takes on a Dictator 
Joe Piscatella / USA, Sýria / 2013 / 74 min. / v angličtine a arabčine / české titulky

Devätnásťročná Ala´a Basatneh by mala mať bežné starosti ako jej americkí vrstovníci: školu, vzťahy, módu, hudbu… Lenže na nič z toho študentka z Chicaga nemá čas – prostredníctvom svojho notebooku totiž organizuje revolúciu v Sýrii. Pomáha koordinovať protesty, šíří fotky a videá alebo informuje demonštrantov o aktuálnom dianí. Jej priatelia Bassel, Aous a Omar sú pritom v samotnom ohnisku diania, v krajine, kde už tri roky trvá občianska vojna. Dokumentujú zločiny režimu Bashar al-Assada a samozrejme - bojujú. Vymenili však zbrane za fotoaparát, mobil a internet. Film sleduje úsile a odvahu mladých ľudí a fenomén sociálnych sietí, ktoré mali zásadný vplyv v rámci arabskej jari.

Jednou zo sekcií festivalu je aj 25 rokov od novembra '89.
Dokument 1989: Z deníku Ivany A. zachytáva osobitý pohľad stredoškoláčky na dianie v revolučnom roku. Dokument Hviezdy za železnou oponou ponúka pohľad na kultúrny i politický význam návštev osobností, ktoré privážali do vtedajšieho socialistického Československa západnú populárnu i alternatívnu kultúru.

1989: Z denníka Ivany A.
Karel Strachota / ČR / 2014 / 42 min / v češtine

Filmový denník roku 1989, zostavený na základe historických udalostí, kombinuje osobné denníkové záznamy a dobové nahrávky revolučných udalostí. Predlohou filmu sa stal autentický denník osemnásťročnej Ivany A. Osobitým pohľadom stredoškoláčky reflektuje posledný rok existencie socialistického Československa. Maturitný ples kontrastuje s udalosťami Palachovho týždňa; otravné oslavy 1. mája a memorovanie sovietskych reálií k blížiacej sa maturite s prvou cestou na „Západ“; radostné zážitky posledných školských prázdnin s nástupom do málo atraktívneho zamestnania a vyhliadkami na budúci jednotvárny život. Prichádza Zamatová revolúcia... Nový film Karla Strachoty je syntézou skutočných denníkových záznamov, sekvencií zo spravodajských a publicistických relácií, ukážok z dobovej tlače a fotografií. Originálna filmová výpoveď o období pred 25 rokmi, obohatená animáciami a výraznou hudbou, je určená najmä dnešnej mladej generácii. 

Hvězdy za železou oponou
Pavel Jirásek / ČR / 2014 / 57 min. / v češtine, angličtine / české titulky

Kultúrny dokument o zahraničnej hudbe ako nositeľke závanu demokracie a slobody v Československu v rokoch 1965 – 1990. Jedinečný a ucelený pohľad na kultúrny i politický význam návštev osobností, ktoré privážali do vtedajšieho socialistického Československa západnú populárnu i alternatívnu kultúru. Dokument je doplnený o dobové a súčasné rozhovory s Manfredom Mannom, Justinom Haywardom, Suzi Quatro, Joan Baez či členmi skupiny Rolling Stones. Prostredníctvom exkluzívnych dobových záberov sú ilustrované významné kultúrne udalosti.

 

Režisér Ivo Bystřičan na vlastnej koži skúša abstinovať od cigariet. Zároveň pátra vo filme Mojich posledných 150 000 cigariet po ekonomickom a politickom zákulisí tabakového priemyslu. 

Mých posledních 150 000 cigaret
Ivo Bystřičan / Česká republika / 2013 / 52 min. / v češtine / anglické titulky

 Režisér Ivo Bystřičan sa na prahu tridsiatky rozhodne prestať fajčiť. Silná závislosť ho zväzuje a navyše je vydesený lekárskou správou, ktorá konštatuje, že jeho spermie ani pľúca nie sú po zhruba 150 000 vyfajčených cigaretách tak úplne v kondícii. V osobných denníkových záznamoch sa rozhodne zachytiť na kameru svoj náročný boj s abstinenčnými príznakmi. V rámci odvykacej kúry sa tiež vydá pátrať po tom, ako funguje politické a ekonomické pozadie najrozšírenejšej závislosti v Česku. Prečo s ním tabakové korporácie nechcú hovoriť a českí politici sa ku fajčeniu stavajú tak tolerantne? Je závislosť na tabaku skutočne len hlúposťou fajčiarov, alebo sa jedná o premyslený obchod s ľudskou slabosťou?

Príroda je veľký projekt, ktorého sme všetci súčasťou. A predsa sa dnešné deti boja chodiť do lesa, a radšej sa po ňom naháňajú v počítačových hrách. Britský filmár David Bond sa s tým nevie zmieriť a iniciuje reklamnú kampaň, aby dostal nie len svoje vlastné deti von a naučil ich liezť na stromy. Projekt Príroda.

Projekt Príroda / Project Wild Thing
David Bond / Veľká Británia / 2013 / 78 min. / v angličtine / české titulky

Britský filmár David Bond sa nedokáže zmieriť s tým, že jeho deti milujú televíziu a tablety viac než prechádzky v lese a hry vonku. Štítia sa blata a boja sa liezť po stromoch, podobne ako ich vrstovníci. David sa preto rozhodne pomocou prepracovanej reklamnej kampane zmeniť zažité stereotypy u detí a prístup ich rodičov. Stane sa marketingovým riaditeľom projektu „Príroda“. Prizve na pomoc svetových expertov z oboru PR, reklamy a tím kreatívcov, ktorí majú za úlohu vytvoriť atraktívny návrh kampane. Na rozdiel od komerčných nadnárodných firiem síce nemá vysoký rozpočet, zato ušľachtilý zámer – dostať deti von. Viac o kampani: www.projectwildthing.com

Čerešničkou na torte môže v Richvalde byť aj vynikajúci dokument Neznámi hrdinovia – americkí vojaci, ktorých Slováci ukrývali počas druhej svetovej vojny. Aj napriek tomu, že sa im Nemci vyhrážali zabitím. Tento dokument sa stal víťazom súťažnej sekcie ''Slovenský dokumentárny film" 15. ročníka festivalu Jeden Svet v Bratislave.

Neznámi hrdinovia
Dušan Hudec / SR / 2014 / 58 min. / v slovenčine, angličtine / slovenské a anglické titulky

Na územie Slovenska sa zrútilo počas 2. svetovej vojny 46 amerických bombardovacích a 8 stíhacích lietadiel. 106 letcov pritom zahynulo a približne 370 bolo chytených a odvlečených do zajateckých táborov. Mnohým letcom sa však podarilo uniknúť. Nemci sa vyhrážali, že zastrelia každého, kto im bude pomáhať. Napriek tejto hrozbe ich však ľudia schovávali a nestarali sa pritom o možné dôsledky. Pokladali to za svoju povinnosť. Američania pociťovali k Slovákom dôveru, akú vo svojom živote dovtedy nezažili. Vytvorili sa medzi nimi silné citové vzťahy a pevné putá. Zrodili sa celoživotné priateľstvá, ktoré nezničil ani totalitný komunistický režim. Až po mnohých rokoch prišli Američania znovu na Slovensko, aby sa poďakovali svojim záchrancom. V určitom zmysle sa na Slovensku druhýkrát narodili. Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. 

 

Sprievodný program festivalu 

V sobotu po premietaní posledného filmu Neznámi hrdinovia, nám veľmi činný človek, PhDr. Marián Damankoš PhD., historik, poslanec zastupiteľstva prešovského samosprávneho kraja, predseda Komisie školstva, mládeže, telesnej výchovy a športu v Prešovskom VÚC rád odpovie na otázky, prinesie zaujímavosti, či vysvetlí súvislosti po dávke naozaj zaujímavých dokumentov a silných príbehoch zo sobotného premietacieho dňa.

 

 V nedeľu po premietaní Projektu Príroda nám priatelia z občianskeho združenia Kráľova studňa z Lenartova predstavia svoje aktivity ako stavba výhľadne, turistickej útulne, letnými a zimnými stanovačkami, turistickými pochodmi, organizovaním behu, táborom pre deti atď.

Skutočne zaujímavé a činné zoskupenie blízko Richvaldu, ktoré ste možno doteraz nepoznali.